Realizowane Projekty

GRANT

GRANT Rektora EDYCJA 2024

Prototypowanie nowych rozwiązań z użyciem specjalistycznego oprogramowania.

Osoba odpowiedzialna za realizację projektu od strony studenckiej: inż. Kacper Jóźwiak

Cele projektu: Celem jest stworzenie stanowiska laboratoryjnego oraz wykonanie badań. Na stanowisku wykorzystane zostaną stworzone oraz zaprojektowane przez członków SKN Geowiert (Zespół realizatorów) mieszadła o zmienianej geometrii w celu uzyskania zamierzonych wyników badań laboratoryjnych płuczek wiertniczych oraz zaczynów cementowych, stosowanych podczas procesu realizacji otworów wiertniczych. Stworzone stanowisko służyło będzie jako demonstracja, do dydaktyki oraz badań nad wpływem geometrii mieszadła nad napowietrzaniem płuczki, a zwłaszcza zaczynów cementowych/uszczelniających. Przy ich zapowietrzeniu/napowietrzeniu spada wytrzymałość mechaniczna zaczynów przy uszczelnieniu otworów, a w przypadku płuczek gęstość maleje wraz ze zmianami modelu reologicznego płuczki. Celem jest również opracowanie algorytmu postępowania nad określeniem wpływu geometrii mieszadła na napowietrzenie.

Spodziewane efekty projektu: Efektami projektu będzie poszerzenie wiedzy przez studentów w ramach modułów takich jak „Druk 3D”, „Projektowanie przestrzenne”, „Technologia przyrostowa”. Technologia druku 3D w Polsce rozwija się dynamicznie, podążając za globalnymi trendami technologicznymi. Widząc rozwój technologii druku 3D oraz rozwój materiałów, z których jesteśmy w stanie stworzyć nowe konstrukcje staje się on coraz bardziej atrakcyjny także dla przemysłu wiertniczego, gdzie występują wysokie lub bardzo wysokie koszty operacyjne. Przykład druku mieszadeł uzmysłowi firmom wiertniczym to, że posiadanie na wiertni drukarki 3D może znacznie zredukować koszty dostaw różnych elementów potrzebnych w procesie wiercenia, a każda godzina przestoju w wiertnictwie wiąże się z wymiernymi kosztami dla firmy i/lub dla inwestora.

Nowa konstrukcja mieszadeł pozwoli na otrzymanie bardziej dokładnych wyników przeprowadzanych badań. Wytworzone zostaną mieszadła, które zapobiegną efektom takim jak:
a) napowietrzanie się zaczynu cementowego lub płuczki wiertniczej,
b) nierozmieszanie się składników zaczynu cementowego lub płuczki wiertniczej.

GRANT

GRANT Rektora EDYCJA 2024

Wpływ odpadów organicznych jako dodatków do płuczek wiertniczych i zaczynów uszczelniających do otworowych wymienników ciepła.

Osoba odpowiedzialna za realizację projektu od strony studenckiej: inż. Jakub Szabłowski

Cele projektu:
Celem naszego projektu jest szczegółowe zbadanie wpływu dodatku odpadów organicznych, takich jak skórki z jabłek/gruszek, odpady miąższu z jabłek i gruszek oraz odpady z cytrusów, do płuczek wiertniczych oraz zaczynów cementowych stosowanych w otworowych wymiennikach ciepła. Chcemy dokładnie zrozumieć, jak te organiczne materiały mogą wpływać na właściwości tych substancji w różnych fazach ich przygotowania.
Nasz eksperyment obejmie analizę odpadów organicznych bezpośrednio po ich uzyskaniu z owoców, a także po przechowywaniu przez tydzień i miesiąc w różnych warunkach. To pozwoli nam ocenić zmiany, jakie zachodzą w strukturze i właściwościach odpadów organicznych w różnych okresach czasu. Naszym celem jest uzyskanie pełnego obrazu wpływu tych dodatków na płuczki wiertnicze i zaczyny cementowe, a także zidentyfikowanie ewentualnych korzyści lub wyzwań związanych z ich stosowaniem w otworowych wymiennikach ciepła.
Liczymy, że nasze badania przyczynią się do rozwinięcia wiedzy na temat potencjalnych zastosowań odpadów organicznych w branży, jednocześnie wspierając ideę zrównoważonego wykorzystywania surowców naturalnych.

Spodziewane efekty projektu: Dodanie odpadów organicznych, takich jak skórki z jabłek i cytrusów, do płuczek wiertniczych może przynieść szereg pozytywnych rezultatów, zarówno z punktu widzenia ekologicznego, jak i efektywności procesów wiertniczych.

GRANT

GRANT Rektora

Badania receptur zaczynów uszczelniających do otworowych wymienników ciepła - wykorzystanie odpadów wiertniczych (urobku) w celu redukcji kosztów wiercenia otworów dla geotermalnych pomp ciepła oraz zbadanie środków chemicznych w celu zniwelowania efektu hydrofobowości grafitu zwiększającego przewodność cieplną.

Osoba odpowiedzialna za realizację projektu od strony studenckiej: inż. Izabela Misztal.

Cele projektu: Wykorzystanie mieszaniny płuczki wiertniczej jako odpad wiertniczy oraz stworzenia środka dyspergującego dla grafitu do wykorzystania jako materiały do receptury zaczynu cementowego i redukcji kosztów.

Spodziewane efekty projektu: Projekt pozwoli na stworzenie odpowiedniego zaczynu cementowego dla otworowych wymienników ciepła w celu redukcji kosztów inwestycyjnych dla gruntowych pomp ciepła (w wyniku redukcji kosztów utylizacji odpadów wiertniczych). Dzięki obniżeniu kosztów technologia geotermalnych pomp ciepła znajdzie szersze zainteresowanie , a tym samym obniżenie emisji dwutlenku węgla. Znalezienie odpowiedniej substancji, która umożliwi łatwiejsze mieszanie się grafitu z cementem (wodą) i poprawienie jego współczynnika przewodzenia ciepła, czyli łatwiejszej wymiany ciepła pomiędzy górotworem a wymiennikiem otworowym.

GRANT

GRANT MINISTERIALNY

Opracowanie matematycznego modelu oceny ekonomicznej innowacyjnego systemu ogrzewania na bazie głębokiego otworowego wymiennika ciepła na przykładzie Kampusu AGH.

Osoba odpowiedzialna za realizację projektu od strony studenckiej: inż. Izabela Misztal

Cele projektu: : Głównym celem projektu jest zwiększenie wykorzystania energii geotermalnej do produkcji energii elektrycznej i cieplnej w Polsce oraz na Świecie, poprzez różne zabiegi promocyjne przeprowadzonych symulacji pracy zaprojektowanego systemu grzewczego, jak również stworzonego w tym celu Oprogramowania. Celem oprogramowania, które będzie głównym produktem grantu będzie wykonywanie charakterystyki geoenergetycznej otworowego wymiennika ciepła. Dane do programu będą pochodzić z dokumentacji konstrukcji otworu przeznaczonego do likwidacji lub zlikwidowanego. Na ich bazie oraz danych geologicznych określana będzie charakterystyka wymiennika otworowego w formie zależności temperatury nośnika ciepła od obciążenia grzewczego i/lub chłodniczego.

Spodziewane efekty projektu: Efektem dalekosiężnym projektu jest zwiększenie udziału energii geotermalnej w energetyce. 

Grant

POLNOR NORWAY GRANTS

Badania rozpływu ciepła w górotworze pod kątem podziemnego magazynowania.

Osoba odpowiedzialna za realizację projektu od strony studenckiej: inż. Jakub Drosik

Cele projektu:  Zbadanie efektu naturalnej regeneracji zasobów ciepła w górotworze, na skutek przepływającej wody podziemnej w podanym interwale głębokości. Pomiary temperatury otworowych wymienników ciepła zlokalizowanych w jednakowo bliskiej odległości od wymiennika wygrzewanego, posłużą do skalibrowania modelu matematycznego oprogramowania numerycznego BoHEx. Dzięki temu, możliwym będzie dokładne określenie minimalnej odległości pomiędzy sąsiadującymi otworowymi wymiennikami, przy której nie oddziałują one na siebie w trybie zarówno wprowadzania (magazynowania ciepła), jak i odbierania ciepła z górotworu (magazynowania chłodu). Ma to szczególne znaczenie przy instalacjach wielootworowych.

Spodziewane efekty projektu: Opracowanie, implementacja i walidacja nowego stanowiska pomiarowego dla Laboratorium Geoenergetyki AGH do badań w terenie. W dobie wzrastającego zainteresowania geotermią niskotemperaturową, usługa naukowa świadczona w celu optymalizacji liczby otworowych wymiennikach ciepła, ma dużą szansę na znalezienie się w polu zainteresowania potencjalnych (dużych) inwestorów. Publikacja naukowa, która również należy do spodziewanych efektów projektu, oprócz zwiększenia zasięgu oddziaływania projektu do rangi międzynarodowej, przyczyni się do wzrostu kompetencji członków Koła naukowego w zakresie interpretacji przeprowadzanych badań naukowych oraz posługiwania się językiem angielskim.